Wszystko jest łaską

______________________________________________________________________

00 baner - wystawa z laska copy

WSZYSTKO JEST ŁASKĄ

Wystawa sztuki polskiej inspirowanej duchowością chrześcijańską

Pod patronatem: Jego Eminencji Józefa Kardynała Glempa Prymasa Polski Pana Lecha Kaczyńskiego Prezydenta m.st. Warszawy

Miejsce ekspozycji: Zamek Królewski w Warszawie Termin ekspozycji: 8 grudnia 2004- 30 stycznia 2005 Autor scenariusza: Jacek Chromy Kuratorzy wystawy: Jacek Chromy, Paweł Sadley, Agnieszka Guzowska Projekt plastyczny: Krzysztof Burnatowicz

mały 01 Wszystko jest łaską 041 mały 02 Wszystko jest łaską 022 Fragmenty ekspozycji

Wydra_08_2[1]

Jan Wydra – Boże Narodzenie, 1925

mały krzyż Wszystko jest łaską 020 mały Wszystko jest łaską 011 Fragmenty ekspozycji

Madonnna_08_7[1]

Madonna szafkowa, ok. 1410

 

Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce.   (J 1,18)

Słowa św. Teresy z Lisieux – „wszystko jest łaską” to jedno ze zdań, które wyrażają prawdę ogniskując w sobie sens ludzkiej egzystencji. Zdanie to jest uniwersalne. Nie wymaga analizy. Jego znaczenie jest intuicyjnie zrozumiałe, nawet jeśli jest przeciwne własnemu, jednostkowemu doświadczeniu życiowemu człowieka.

Taniec_08_1[1]

Taniec śmierci, koniec XVIII w.

mały Wszystko jest łaską 014 Fragment ekspozycji

Złożenie_08_5[1]

Franciszek Krudowski – Złożenie do grobu, 1882

W naszej kulturze sztuka, reflektując los człowieka i społeczności, odwołuje się do prawdy o wszechobecności łaski. Czasem czyni to wprost, a nierzadko jakby nieświadomie; czasem na zasadzie kontestacji i zaprzeczenia.

Wskrzeszenie+08_3[1]

Wilhelm Kotarbiński, Wskrzeszenie syna wdowy z Naim (1879)

Brandt_08_4[1]

Józef Brandt, Bogurodzica (1909)

mały Wszystko jest łaską 016

Fragment ekspozyccji

Wystawę wypełniło ponad 40 najcenniejszych obrazów i rzeźb od średniowiecza po czasy współczesne, ukazujących los człowieka od pierwszego tchnienia życia aż po jego kres, w którym – czasem dopiero wtedy – ujawnia się piękno i sens życia. Wśród twórców prezentowanych dzieł znaleźli się, oprócz autorów anonimowych: Józef Chełmoński, Jan Matejko, Edward Wittig, Xawery Dunikowski, Wojciech Piechowski, Władysław Podkowiński, Aleksander Kotsis, Andrzej Wróblewski, Adam Chmielowski, Leon Wyczółkowski, Waldemar Cwenarski, Jerzy Nowosielski, Jacek Malczewski, Jan Wydra, Wacław Szymanowski, Wojciech Weiss, Jan Kucz, Tadeusz Makowski, Antoni Michalak, Teodor Axentowicz, Alfred Wierusz-Kowalski, Józef Brandt, Wilhelm Kotarbiński, Maria Hiszpańska-Neumann, Fryderyk Pautsch, Józef Unierzyski, Aleksander Gierymski, Jacek Mierzejewski, Franciszek Krudowski, Wilhelm Mitarski, Wilhelm Leopolski, Marceli Bacciarelli. mały ost Wszystko jest łaską 003 Fragment ekspozycji …artysta nieustannie poszukuje ukrytego sensu rzeczy, z trudem stara się wyrazić rzeczywistość wewnętrzną, niewysłowioną, nienazwaną. Zaczyna od intuicji, poprzez wyobraźnię, aby ostatecznie posiąść to świadomością. Łaską nazywam właśnie ten proces. To ciągła możliwość kontaktu z tajemnicą, ze zdziwieniem, to niekończąca się potrzeba doświadczania. Artysta to taki człowiek, który powinien się nieustannie dziwić, odkrywać na nowo stare – poznane. Mam poczucie uczestniczenia w niesłychanym bogactwie życia, co zawdzięczam mojej wyobraźni i mentalności skłonnej do wielowarstwowego widzenia rzeczy pozornie oczywistych. Za łaskę uważam fakt, że mogę w tym uczestniczyć.

Jan Kucz, fragment rozmowy

wszystko_jest_laska[1]
Wystawie towarzyszył katalog “Wszystko jest łaską” Red. J. Chromy, A. Szymańska Stron: 162 Format: 24,5 x 31 Oprawa: miękka ISBN: 83-87989-40-1 Warszawa 2004

Sponsorzy: Bank BGŻ RENESANS-TRANS. Transport dzieł sztuki CROATON

]]>